Altın Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Altın Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?Altın yatırımında önemli olan fiyatlarının neler olabileceğini tahmin etmektir. Bu her piyasa için aynıdır. Bu sebeple yatırımlarınızı yaparken altını etkileyen faktörleri bilmeniz ve bunları değerlendirmeniz gereklidir. Değerlendirme konusunda size analiz yöntemleri yardımcı olacaktır. Analiz yöntemlerini öğrenmek eğitimlerinizle mümkündür. İki çeşit olan analizlerin değerlendirme konuları farklıdır.

Teknik analiz yönteminde altının geçmiş fiyatları ve bunlar üzerinde etkili olan koşullar yer alır. Geçmişte oluşan fiyat dalgalanmalarının grafikleri üzerinde çeşitli formasyonlar ve indikatörleri kullanarak yorumlar yaparsınız. Daha çok matematiksel ve grafiksel olan bu yöntem doğru sonuçlara sizi ulaştıracaktır. Fakat tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında temel analiz yöntemini de kullanmalısınız. Temel analiz yöntemi de altının piyasada etkilendiği tüm makro ve mikro faktörleri kapsamaktadır. Bu faktörlerin neler olduğunu inceleyelim.

Piyasalarda altın fiyatları arz ve talep ile belirlenir. Yani piyasa katılımcılarının oluşan durumları yorumlaması ve buna yönelik işlemler yapmasıyla fiyatlar oluşur. Bu sebeple arz ve talebi etkileyen her olay altının fiyatlarını da etkilemektedir. Bu sebepten tüm durumlar incelenmelidir. Öncelikle altın rezervlerine sahip ülkelerin ve şirketlerin yaşadığı durumlar önem taşımaktadır. Maliyetlerinde yaşanan değişimler ve ilgili olduğu sektörlerdeki değişimler önem arz etmektedir.

Arz yönlü etkiler içerisinde yer alan bu durumların kontrolü önemlidir. Ülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkileri ve içerisinde bulunan sosyal, siyasal etkilerdir. Bu ülkelerin kendi içerisinde yaşanan tüm durumlar sizi ilgilendirmelidir. Aynı şekilde ilişkide bulunduğu talep yönlü etkileşimlerde önemlidir. Altını talep eden ülkelerde de sosyal, siyasal ve ekonomik durumların kontrolü önemlidir. Böylelikle taleplerde azalma ya da artma gerçekleşeceği ve fiyatlara nasıl yansıyacağı konusunda fikirler elde edebilirsiniz.

Bunların yanında altın talep eden ülkelerin özel durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Dünya ülkeleri arasında en yoğun altın talebinde bulunan Hindistan’ın tercih ettiği dönemler, fiyatlara etki etmektedir. Aynı bizim yazın düğünlerden kaynaklı olan talebimiz gibi. Bu şekilde yoğun taleplerde bulunan ülkelerin hangi dönemlerde artırdığı, hangi dönemlerde azalttığını bilmelisiniz.

Diğer bir unsur da USD’dir. Amerikan ekonomisi bu yönden önemlidir. USD değişimlerini yaratan faktörleri incelemelisiniz. Başlıca seçeneğiniz FED olmalıdır. FED uyguladığı politikalar ve yaptığı açıklamalar ile USD’yi ve piyasaları etkiler. Altın ile USD’nin etkileşimi ters yönlü olduğu için size önemli bilgiler verir. Altın fiyatları düşerken USD fiyatları genelde yükselir. Bu durumda USD ile altının etkileşim içinde olduğunu gösterir.

Altın fiyatlarının değişimlerini bilmeniz ve temel analiz yönteminde kullanmanız gereklidir. Teknik analiz ve temel analizlerinizi oluşturduktan sonra altın yatırımınızı istediğiniz piyasada gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında önemli olan piyasa bilginiz ve risklerin azaltılmasına yönelik işlemlerdir. Eğer yatırımlarınız için gerekli özeni gösterir ve stratejilerinizi oluşturursanız, kazançlı olmanızın ihtimali yüksektir.

Share on Facebook9Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir